Dekanın Tıp Bayramı Mesajı

                 14 Mart Tıp Bayramı, II.Mahmut Döneminde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İlk Tıp Bayramı 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da işgal güçlerine tepki olarak tıp öğrencileri tarafından kutlanmıştır. 1976’dan bu yana Tabip Odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı ‘Sağlık Haftası’ olarak tanımlamıştır. Tıbbiyelilerin başlattığı bu güzel gelenek bugüne dek sürmüştür ve bundan sonra da sürecektir.

                 Ülkemizde sağlık çalışanlarının yoğun ve stresli çalışma koşullarında, kimi zaman şiddet mağduru olarak görevlerini ülkemizin dört bir yanında yerine getirmeye çalıştıklarını bilmekteyiz. Buna şartlar altında tüm sağlık çalışanlarının herkesin yardımına, güvenine ve desteğine gereksinim duydukları gözardı edilmemelidir.

                Sağlık alanındaki tüm sorunların en kısa sürede çözüleceğini umut ediyor, insanı yaşatmayı ve daha kaliteli bir yaşam sunmayı amaç edinen bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutluyorum.

 

                                                                                                                                              Prof.Dr. Can SOLAKOĞLU

                                                                                                                                                               Dekan